Z podpory stát tentokrát vyjmul kotle, ve kterých se topí pouze uhlím a kombinované kotle s ruční dodávkou paliva. Podpora zůstává na kombinované kotle na uhlí a biomasu, kotle pouze na biomasu, tepelná čerpadla nebo na plynové kondenzační kotle. V kombinaci s programem Nová zelená úsporám bude podpora činit až 147.500 korun, další peníze mohou přidat kraje.
- Více informací zde: O kotlíkové dotace je zájem. Dalších 300 milionů jde do krajů.
V celém programu by měly být do roku 2020 dohromady tři výzvy, stát plánuje přerozdělit celkem devět miliard korun. V první vlně dotací bylo podle Brabce zatím přijato přes 30.000 žádostí, schváleno bylo 24.390. Proplaceno bylo zatím 13.682 z nich. V první dotační vlně, která byla spuštěna v létě 2015, se přerozdělovaly tři miliardy korun. Největší zájem byl o kombinované kotle, o uhelné nejmenší. Ministr dnes uvedl, že u první vlny dotací čekal lepší marketing od plynařů. V Česku je 300.000 nevyužívaných plynových přípojek.
Čtěte také:
Ukažte kotel! Úředníci si mohou posvítit na špindíry i domácnosti bez povinné revize
Zájem o dotace na kotle a zateplení roste. S vyřízením pomůžou i dodavatelé energií
Nově by peníze z programu neměly jít na tzv. "mikro" energetická opatření, tedy například na lepší zateplení střechy nebo půdních prostor. Na podobné věci však bude možné čerpat dotace z programu Nová zelená úsporám.
Nové výzvy by se měly začít vyhlašovat pro kraje od 31. března, nyní ještě dobíhají doplňkové výzvy v některých krajích z první vlny. Výzvy pro občany by se měly podle Brabce spustit nejpozději ke konci října. Očekává však, že výzvy pro lidi kraje spustí dříve.